Zajednički interes visokoškolskih ustanova i studenata je zadovoljstvo studenata i njihovo buduće pripremanje za tržište rada.
Tokom studija studenti se suočavaju sa različitim izazovima u čemu im u velikoj meri pomažu studentske organizacije koji im približavaju proces studija.
Za sva pitanja i nedoumice studentima stoji na raspolaganju Studentski parlament koji predstavlja organ visokoškolske ustanove koji zastupa i štiti prava i interese svih studenata, a čiji se izbor članova vrši svake druge godine u aprilu mesecu.
Zastupljenost predstavnika studenata u telima i stručnim organima je zakonski regulisana kao način za uključivanje studenata kojima je omogućeno da kroz delovanje u ovim organima predlažu izmene i dopune opštih akata, predlažu planove rada i finansijskog plana, vrše analizu studiranja, kvaliteta nastave i drugih pitanja u njihovom interesu.
Studentske organizacije su uređene Zakonom o studentskom organizovanju i predstavljaju studentska udruženja čije članstvo čine isključivo studenti jedne visokoškoslke ustanove, a čiji se ciljevi odnose na ostvarivanje i zaštitu prava i interesa studenata. Unapređenje položaja studenata se ostvaruje kroz aktivno učešće u samom procesu donošenja odluka i drugih vidova aktivnosti i delovanja na visokoškolskim ustanovama.
Studentska organizacija registrovana u skladu sa Zakonom ima pravo da kandiduje članove za Studentski parlament visokoškolske ustanove.
Studentske organizacije se registruju kao i druga udruženja upisom u Agenciji za privredne registre, ali status studentske organizacije dobijaju od strane visokoškolske ustanove. Status studentske organizacije se stiče, gubi, ali i obnavlja upisom ili ispisom iz Registra, a na osnovu rešenja organa poslovođenja visokoškolske ustanove.
Registri studentskih organizacija se osnivaju sa ciljem praćenja rada studentskih udruženja i uređenja same organizacije kao i vođenja statističkih podataka.
Studentske organizacije van parlamenta koncentrišu se na ciljeve poboljšanja kvaliteta studija kroz osmišljavanje različitih vannastavnih aktivnosti studenata bilo da su kulturnog, obrazovnog, humanitarnog, sportskog ili zabavnog sadržaja.
Značaj učešća Studentskih organizacija ogleda se u promociji visokoškolske ustanove, ali i podsticanja aktivizma kod mladih.
Literatura:
[1] Zakon o visokom obrazovanju, “Službeni glasnik RS” br. 88/17, 27/18 -dr. zakon 73/18, 67/19 i 6/2020 – dr.zakon, 11/2021-autentično tumačenje, 67/2021-dr.zakon, 67/2021, Beograd, Službeni glasnik;
[2] Zakon o studentskom organizovanju, “Službeni glasnik RS” br. 67/2021, Beograd, Službeni glasnik;
[3] Statut Akademije strukovnih studija Zapadna Srbija broj 100/2-2 od 25.01.2023.godine, Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija, Užice;
[4]Pravilnik o vrednovanju vannastavnih aktivnosti studenta broj 172 od 11. juna 2013.godine, Beograd, Univerzitet u Beogradu;
[5] Pravilnik o bližim uslovima i načinu upisa u registar studentskih organizacija broj 110-00-00013/2022-06 od 28. februara 2022. godine, Ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Beograd;
[6] Pravilnik o izboru članova studentskog parlamenta Akademije strukovnih studija Zapadna Srbija broj 577/02/5 od 07.04.2022.godine, Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija, Užice;
Autor:
Mirjana Selaković, master pravnik
Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija-Odsek Užice