Korisnici budžetskih sredstava nakon podnošenja finansijskih izveštaja za predhodnu godinu imaju i obavezu podnošenja obračuna poreza na dobit i podnošenja poreske prijave u kojima utvrđuju svoju poresku obavezu za ostvarenu dobit po osnovu prodaje proizvoda, roba ili pružanja usluga uz naknadu na tržištu. Ukoliko ne ostvare pravo na poresko oslobođenje, utvrđuju višak prihoda nad rashodima u poreskom bilansu i na utvrđenu poresku osnovicu, primenom propisane poreske stope, vrši se utvrđivanje poreza na dobit pravnih lica.
Odredbama člana 2. Pravilnika o poreskom bilansu za utvrđivanje osnovice poreza na dobit nedobitnih organizacija propisan je poreski bilans na Obrascu PBN, koji sastavljaju nedobitne organizacije koje primenjuju kontni plan za budžetski sistem, odnosno budžetski korisnici.
Nedobitna organizacija je radi utvrđivanja poreske osnovice dužna da vodi evidenciju o prihodima i rashodima i da podnese poreski bilans i poresku prijavu. Poreska prijava za obračun poreza na dobit pravnih lica podnosi se na Obrascu PDP-Poreska prijava za akontaciono-konačno utvrđivanje poreza na dobit pravnih lica isključivo elektronskim putem, upotrebom elektronskih servisa Poreske uprave.
Jedna od pripremnih radnji za obračun i utvrđivanje poreza na dobit jeste obaveza da se razgraniče i definišu visina prihoda koje nedobitna organizacija dobije od budžeta i prihoda ostvarenih na tržištu od prometa dobara ili pruženih usluga, tzv. sopstveni prihodi budžetskih korisnika. Pravilno razvrstavanje ovih prihoda je važno, jer oni služe za utvrđivanje procenta učešća prihoda ostvarenih na tržištu u ukupnim prihodima. Ovo je značajno za utvrđivanje srazmernog dela rashoda koji se odnose na ostvarene prihode na tržištu.
Osnovica poreza na dobit pravnih lica obračunava se tako što se u Obrascu PBN iskazuju odgovarajući prihodi ostvareni na tržištu i rashodi vezani za ostvarivanje prihoda na tržištu za period za koji se sastavlja poreski bilans. Prihodi koje ostvaruju visoke škole od školarina jesu sopstveni prihodi i oni su oporezivi porezom na dobit pravnih lica.
Poreska prijava za obračun poreza na dobit pravnih lica podnosi se na Obrascu PDP – Poreska prijava za akontaciono-konačno utvrđivanje poreza na dobit pravnih lica. Nedobitna organizacija koja ostvaruje pravo na poresko oslobođenje iz člana 44. Zakona, uz prijavu dostavlja nadležnom poreskom organu i izjavu na Obrascu IPONO – Izjava o ispunjenosti uslova za poresko oslobođenje nedobitne organizacije elektronskim putem. U slučaju kada obveznik ne podnese prijavu u zakonom propisanom roku, obračunava se kamata. Prijava se smatra podnetom kada Poreska uprava potvrdi formalnu ispravnost i matematičku tačnost iskazanih podataka, dodeli broj prijave, broj odobrenja za plaćanje ukupnog iznosa obaveze i u elektronskom obliku dostavi te informacije podnosiocu prijave. Višak prihoda nad rashodima u godini za koje se odobrava poresko oslobođenje iznosi 400.000,00 dinara, uz ispunjenje ostalih propisanih uslova. Pravo na oslobođenje nema nedobitna organizacija koja ostvari višak prihoda nad rashodima veći od 400.000,00 dinara. Stopa poreza na dobit propisana Zakonom iznosi 15%.
Autor teksta:
Marina Vulović, rukovodilac finasijsko-računovodstvene službe
Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija-Odsek Užice