Trg Svetog Save 34, 31000 Užice, Srbija; PIB 111925736; ŽR 840-2114666-27
031/513-385, 512-013
skola@vpts.edu.rs

Blog // Kako da odredim prodajnu cenu u maloprodaji, a da ostvarim sigurnu zaradu?

Odsek Užice Akademija Zapadna Srbija

Maloprodajni objekti su objekti koji nabavljaju robu od trgovina na veliko ili uvoznika i  u kojima se nalazi roba namenjena za prodaju krajnjim kupcima. Maloprodajna vrednost je prodajna vrednost određene robe koja u sebi sadrži ukalkulisani porez na dodatu vrednost (PDV) i razliku u ceni (RUC).

 

Kod trgovinske robe bitno je razlikovati i utvrditi sledeće vrednosti:

  1. Nabavnu vrednost, koja se sastoji iz fakturne vrednosti i direktnih zavisnih troškova nabavke koji mogu biti u sopstvenoj režiji ili u tuđoj režiji (utovar, istovar, prevoz, carina, osiguranje…);
  2. Prodajnu vrednost bez PDV-a, koja se sastoji iz nabavne vrednosti i razlike u ceni;
  3. Prodajnu vrednost sa PDV-om, koja predstavlja maloprodajnu vrednost krajnjim potrošačima i koja se sastoji iz prodajne vrednosti bez PDV-a i ukalkulisanog PDV-a.

Obračun maloprodajne cene na bazi hipotetičkog primera: Trgovinska radnja „H“, koja je u sistemu PDV-a, je od trgovine na veliko „Y“, koja je u sistemu PDV-a, dobila fakturu sledeće strukture:

Tabela 1: Primer fakture trgovine na veliko „Y

Za prevoz navedene robe dobijena je faktura prevoznika u iznosu od 6.000 dinara, plus PDV 20%. Ključ za raspodelu troška prevoza (zavisnog troška nabavke – ZTN) jeste fakturna vrednost, bez PDV-a. Ukoliko se zna da je razlika u ceni (RUC) kod prvog proizvoda 30%, a kod drugog 40%, utvrditi maloprodajnu cenu.

Tabela 2: Postupak izračunavanja maloprodajne cene trgovinskog preduzeća „H“

Autor teksta:

msc Marijana Milanović, asistent

Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija – Odsek Užice